Prusa Ekibi KKTC’de Boy Gösterdi
17 Eylül 2014
Dansçılardan Anlamlı Bağış
23 Aralık 2014
Prusa Ekibi KKTC’de Boy Gösterdi
17 Eylül 2014
Dansçılardan Anlamlı Bağış
23 Aralık 2014

Bursa’nın ilk folklor dergisi Prusa

Adını, Bursa’nın tarihteki ilk isminden alan Prusa Dergisi, aynı ismi taşıyan Prusa Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin bir kültür hizmeti olarak okurlara ulaştı.

İçeriği, deneyimli gazeteci ekibin yürüttüğü İçerik Ofisi tarafından hazırlanan dergi; binlerce yıldır pekçok uygarlığa evsahipliği yapan, medeniyetler beşiği Anadolu’nun son derece zengin kültürel birikimini konu ediniyor.

Derginin; bizi biz yapan tüm kültürel unsurları günümüz gençliğinin ilgisine sunacağını belirten Prusa Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ahmet Aydemir, dünyanın en zengin folklorik unsurlarına sahip olan Anadolu coğrafyasında, halkın otantik ruhu, gelenekleri ve kimliğinin belgesi olan folklorün kaydedilmesi ve bu kültürel birikimin günümüz gençliğine de aktarılması için çabaladıklarını kaydetti.

Prusa Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ahmet Aydemir

Halk danslarından, giyim kültürüne, eğlence şekillerinden, sözlü halk edebiyatı eserlerine, mutfak kültüründen yöresel inanışlara kadar, halk bilimini oluşturan her tür kültürel mirasa sayfalarını açan “Prusa” Dergi, 3 ayda bir yayınlanacak ve ücretsiz dağıtılacak.

Genel Yayın Yönetmenliği’ni Hülya Güven’in üstlendiği dergi ilk sayısında; kentin folklorik değerlerinin kayda geçilmesi adına değerli çalışmalar yapan Bursa Araştırmaları Merkezi’nin çalışmalarını, Türkiye’nin ilk ve tek folklor müzesini, kaybolan zanaatlerin son temsilcilerini, halk danslarına gönül veren kurumları, “Bursa’da bıçakçılık” ve “Mudanya’da Girit mutfağı” konularını işliyor.