Prusa Sanat Hakkında

Anadolu coğrafyasında yüzlerce yıldır coşkuyu, acıyı, kederi, kısacası insana dair her duyguyu dile getiren halk oyunlarını yaşatmak ve gelecek kuşaklara doğru aktarabilmek idealiyle Bursa’da 2012 yılında kurulan Prusa Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü, halkoyunları ile başlattığı çalışmalarını sanat ve sporun farklı branşlarıyla zenginleştirerek sürdürmektedir.

Günümüzde sadece yarışmalara endekslendiği için halkın “birlikte eğlenme” algısını kısıtlayan halk oyunlarına farklı bir bakış açısı getiren Prusa, toplumun farklı kesimlerini; hayata karşı omuz omuza bir dayanışmayı, kardeşliği, paylaşmayı ifade eden halaylarda, halkoyunlarında buluşturmaktadır. Adını Bursa’nın eski adından alan Kulübümüz, sanata ve spora öncülük etmektedir. Gençlerin ve toplumun geleceğini önemsedik ve bu bağlamda başta Türk halkoyunları olmak üzere Türk folklorunun ve Türk kültürünün genç kuşaklara en doğru biçimde aktarmasını benimsedik.

Prusa’da sertifikalı uzman bir eğitmen kadrosuyla her yaş grubuna eğitim verilmektedir. Trakya, Zeybek, Teke, Karşılama, Horon, Halay, Bar ve Kafkas olmak üzere Türkiye’nin dörtbir köşesinden yöresel halk danslarımızı gençlerimize en otantik haliyle öğretmekteyiz. Sanat eğitimleri alanında en çok ilgi gören çalışmamız bale eğitimleridir. Çocuklara estetik duygusu ve disiplin kazandıran, beden gelişimlerine, zihinsel ve sosyal gelişimlerine yardımcı olan bale çalışmalarımız yoğun katılımlarla sürmektedir. Meraklılarına oryantal eğitimleri de vermekteyiz.

Spor alanında da eğitim çalışmalarının yapıldığı Prusa’da; klasik yoga, çocuk yogası, pilates, çocuk pilatesi ve eğlence ile sporu bir araya getiren kangoo jumps gibi sporlar da yapılmaktadır.. Latin esintili bir dans fitness programı olan Zumba da gençlerden en çok ilgi gören çalışmaların başında geliyor.

Hem sanat, hem de spor eğitimlerini çocukların gelişimine katkı sağlayan çalışmaları da önemsemekteyiz. Yine çocukların eğitimine katkı için yaratıcı drama ve farkındalık eğitimleri de organize etmektedir. Ülkemizin eğitim sisteminde çizilen zikzaklar nedeniyle çocukların sosyal davranışlarında ve kendilerini ifade ediş biçimlerinde yaşadıkları sorunlara çözüm getiren yaratıcı drama eğitimlerinin çocukların problem çözme yeteneğini geliştirebilmektedir. Bu çalışmalar çocuğa, öfke kontrolünü öğretir, mutlu ve inisiyatif sahibi bir birey olma yolunu açmaktadır.

Prusa, yukarda da belirtildiği gibi yetişmekte olan çocuk ve gençlerimizi kendi kültürlerini bilen, kültürel değerlerine karşı ilgili, sevgi ve saygılı yetişmelerini amaçlamaktadır.